قرص های ضد بارداری؛ مفید یا مضر

های ضد بارداری؛ مفید یا مضر

 

یكی از شایع ترین روش های جلوگیری از بارداری استفاده از قرص های OCP است. استفاده از این قرص ها روشی مؤثر و بی خطر شناخته شده است كه قدرت باروری را نیز كاهش نخواهد داد.

یكی از شایع ترین روش های جلوگیری از بارداری استفاده از قرص های OCP است. استفاده از این قرص ها روشی مؤثر و بی خطر شناخته شده است كه قدرت باروری را نیز كاهش نخواهد داد.

البته مصرف این داروها برای درمان برخی بیماری ها نیز توصیه می شود.

با این حال خانم ها معلاً ترجیح می دهند این قرص ها را مصرف نكنند. اما آیا واقعاً مصرف این قرص ها خطرناك است؟

دكتر نیلا طبسی، جراح و متخصص ان و زایمان در گفت وگو با «جام جم» درباره این روش می گوید: «قرص های OCP یا همان قرص های ضدبارداری برای جلوگیری از باروری خانم ها ساخته شده و سیكل قاعدگی را متوقف می كند. از سال های قبل تا امروز سعی شده میزان دوز دارو كمتر شود، دارو موثرتر عمل كند و همچنین عوارض كمتری نیز برجای بگذارد.»

خانم ها اغلب از مصرف این قرص ها شكایت دارند و آن را دلیلی برای بروز مشكلات گوارشی، چاقی و اعصاب می دانند. در گذشته افراد تصور می كردند كه مصرف این قرص ها باعث ناباروری نیز خواهد شد.

دكتر طبسی در این باره توضیح می دهد: «در گذشته این داروها مورد كم لطفی مردم واقع می شد، در حالی كه مصرف آنها چنین شرایطی را ایجاد نخواهد كرد. در دوره كنونی پیشرفت های پزشكی و دقت بی در مورد نحوه مصرف آنها، عوارض این قرص ها را به حداقل رسانده است.»

به گفته وی هر خانمی نسبت به این قرص ها، مانند هر داروی دیگری واكنشی متفاوت خواهد داشت و به همین دلیل بروز برخی عوارض غیر قابل اجتناب است.

البته عوارض جانبی این قرص ها متفاوت هستند ولی معمولا چندان دردسرساز نخواهند بود.

این پزشك متخصص خاطرنشان می كند: «اگر تاریخ مصرف قرص ها نگذشته باشد و به شیوه صحیح نیز مصرف شوند، معمولا با مصرف قرص ها باروری امكان پذیر نیست.

عه بر این بهتر است توجه داشته باشید هر زمانی كه مصرف این قرص ها قطع شود، بلافاصله قدرت باروری فرد برمی گردد.»

به گفته دكتر طبسی افراد باید این قرص ها را به شیوه صحیح مصرف كنند و سلیقه و خواست خود را در مصرف آنها دخالت ندهند.

دكتر طبسی با بیان این كه برخی خانم ها هنگامی كه قصد دارند به سفرهای ی بروند یا در ای ماه مبارك رمضان از این قرص ها استفاده می كنند، می گوید: «این خانم ها پس از سفر و به مدت چند ماه باید منتظر تغییراتی در خود باشند.

بنابراین بهتر است حتماً با نظر پزشك این كار انجام شود تا بررسی ها و معاینات لازم انجام شود.»

قرص های ضدبارداری و رشد موهای زائد:
بسیاری از خانم ها مصرف این قرص ها را دلیلی برای افزایش رشد موهای زائد می دانند. گروهی نیز برخلاف دسته اول، این قرص ها را تنها به دلیل كاهش رشد موهای زائد استفاده می كنند.

طبسی دراین باره توضیح می دهد: «معمولاً خانم ها به محض مشاهده موهایی كلفت و غیر طبیعی برای پیشگیری از رشد آنها، با مراجعه به پزشك اقدام به درمان می كنند.

پزشكان نیز ممكن است پس از بررسی های دقیق و معاینات لازم، برای پیشگیری از افزایش رشد این موها استفاده از نوع خاصی از این قرص ها را پیشنهاد كنند.»

وی می افزاید: «هرچند این قرص ها مانع افزایش تعداد موهای زائد می شود، ولی در مورد حذف موهایی كه وجود دارند موثر نخواهد بود.

فردی كه این شیوه درمان را شروع می كند باید دقت داشته باشد كه روند این نوع درمان به نسبت طولانی است.

بنابراین چنانچه فردی بدون دلیل اقدام به این كار كند، باید انتظار عوارضی را نیز داشته باشد.»

موارد منع مصرف دارو:
این دارو هم مانند دیگر داروها تداخلات و عوارضی در پی خواهد داشت. بنابراین افراد نباید بدون نظر پزشك این دارو را مصرف كنند.

دكتر طبسی در این باره تاكید می كند: «افرادی كه با بیماری های كبدی یا مشكلات دفع كلیوی ره رو هستند و كسانی كه صرع دارند و داروهای مربوط به آن را مصرف می كنند، باید در این زمینه دقت و با پزشك خود مشورت كنند.»

وی می گوید: «كسانی كه سابقه بیماری های قلبی یا سردردهای میگرنی شدید دارند نیز باید تا جایی كه ممكن است از این قرص ها كمتر استفاده كنند.»

درمان كیست های تخمدان:
این قرص ها برای درمان برخی بیماری ها و مشكلات نیز استفاده می شود.

دكتر طبسی با اشاره به این كه استفاده از این قرص ها درمانی موثر و مناسب برای كیست های تخمدان به شمار می رود، می گوید: «برای درمان و بهبود كیست های تخمدانی كه از بین نمی رود از این قرص ها استفاده می شود.

در چنین شرایطی مصرف این داروها مفید است و هیچ گونه عوارض جدی در پی نخواهد داشت.»

قرص های ضدبارداری؛ سرطان و پوكی استخوان:
برخی نیز چنین تصور می كنند كه مصرف این قرص ها سبب پوكی استخوان می شود.

دكتر نیلا طبسی با رد این باور توضیح می دهد: «مصرف این داروها باعث ابتلا به پوكی استخوان نمی شود و چنین تصوری از نظر علمی صحیح نیست. در واقع پزشكان برای كسانی كه دچار پوكی استخوان هستند، درمان های هورمونی را نیز همراه با درمان های استخوانی شروع می كنند تا شرایط بهتر شود.»

شاید خیلی از خانم ها از بروز سرطان در نتیجه مصرف این قرص ها هراس داشته باشند و به همین دلیل آن را كنار بگذارند.

این متخصص زنان و زایمان در این باره یادآور می شود: «این قرص ها از بروز سرطان های تخمدان و رحم جلوگیری می كند.

البته معمولاً پزشكان سعی می كنند چنانچه مشكل خاصی وجود نداشته باشد برای پیشگیری از بروز سرطان سینه، پس از سنین یائسگی درمان های هورمونی را انجام ندهند.»

وی تاكید می كند كه این قرص ها روشی موثر است كه عوارض چندانی نیز برجای نمی گذارد، اما برخی مردم به دلیل دشواری و ترس از استفاده روزانه دارو، این قرص را كنار می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *