گلدان های سلامتی

گلدان های سلامتی
گلدان های

به طور معمول همه ما يا حداقل بيشتر ما از گياهان و گلدان‌ها براي دكوراسيون خانه خود استفاده مي‌كنيم اما برخي از اين گلدان‌هايي كه در كنار پنجره‌هاي خانه‌هاي‌مان مي‌گذاريم كاري بيشتر از يك دكور صرف دارند.

به طور معمول همه ما يا حداقل بيشتر ما از گياهان و گلدان‌ها براي دكوراسيون خانه خود استفاده مي‌كنيم اما برخي از اين گلدان‌هايي كه در كنار پنجره‌هاي خانه‌هاي‌مان مي‌گذاريم كاري بيشتر از يك دكور صرف دارند، در واقع جدا از زيبايي اين گل‌ها و احساس آرامشي كه به ما مي‌دهند، برخي از اين گلدان‌ها با آلودگي‌هاي داخل خانه‌ها مبارزه مي‌كنند و باعث افزايش خلاقيت انسان مي‌شوند. در اين مطلب مي‌توانيد گياهاني را كه خانه‌تان را تميز كرده و زندگي‌تان را هم غني‌تر مي‌‌كنند، بشناسيد.

سرمايه‌گذاري عقلاني

شايد بهتر باشد، به جاي اصرار بر نصب نقاشي‌ها و عكس‌ها به ديوارهاي خانه‌تان و پركردن خانه از انواع ظرف و اشياي قديمي و عتيقه، خانه‌تان را با گلدان‌ها پر كنيد. به‌تازگي دانشمندان و پژوهشگران ناسا تحقيقي 2 ساله انجام دادند كه نشان داد، برخي از گياهان  وحتي گياهان آپارتماني مي‌توانند مواد مضر و سمي داخل خانه‌ها را بگيرند و باعث تصفيه هوا شوند.

  •  تصفيه هوا با گل داوودي

قرن‌ها پيش در چين، گل داوودي به عنوان گياهي كه حال انسان را خوب مي‌كند، ارزيابي مي‌شد. چيني‌ها از حدود 3 هزار سال قبل به پرورش اين گل اقدام كردند و براي آن خواص سلامت و فراواني را بر شمردند. در جنوب شرق آسيا جوشانده‌هاي زيادي از گل‌هاي زرد و سفيد اين گل تهيه مي‌شود كه  مفيد براي بسياري از بيماري‌هاست. مردم چين ساقه سبز اين گياه را جدا مي‌كنند و با آن خوراكي مخصوص مي‌پزند كه مي‌گويند اين گياه خاصيت ضدعفوني كننده دارد و باعث افزايش طول عمر مي‌شود، اما همه اين خاصيت‌هاي درماني را كنار بگذاريد و به نتيجه تحقيقات 2 ساله پژوهشگران ناسا گوش كنيد: براساس اين تحقيقات گل‌هاي داوودي، حتي در مكان‌هاي كوچك و در بسته، مي‌توانند بنزن موجود در هوا را پاك كرده و هوا را از اين ماده شيميايي تصفيه كنند. بنزن يكي از اصلي‌ترين آلوده‌كننده‌هاي هواست كه در جوهرها، رنگ‌هاي شيميايي، پلاستيك، خوش‌بوكننده‌ها، ‌بنزين، اسپري‌هاي تميز‌كننده و در نظاير آن‌ها يافت مي‌شود.يادتان باشد كه بهتر است گلدان‌هاي گل‌هاي داوودي را در نور‌ غير مستقيم قرار دهيد و اگر خوب از آن‌ها نگهداري كنيد اين گلدان‌ها تا 6 هفته هم دوام مي‌آورند.

گل زنبق در برخي نقاط خاص جهان گل بومي محسوب مي‌شود. در بسياري از نقاط جهان اين گل را در دسته گل‌هايي براي تزئين به كار ‌مي‌‌برند اما يادتان باشد كه اين گل‌ مي‌تواند مثل يك جاروبرقي قوي مواد شيميايي مضر و خطرناكي چون فرمالدئيد، بنزن، تري‌كلرواتيلن و برخي مواد ديگر را از هوا پاك كند. مطالعات نشان داده است، گلدان‌هاي حاوي اين گل به كيفيت هواي يك آپارتمان مي‌افزايند و از ميزان خطرناك بودن اين مواد شيميايي هم مي‌كاهند.يادتان باشد كه گل زنبق را بهتر است در نور كم و غير مستقيم قرار دهيد و خاكي كه گل‌ در آن قرار دارد بهتر  است هميشه اندكي رطوبت داشته باشد.توصيه: دفعه بعد به جاي خريدن يك اسپري خوش‌بوكننده يا دستگاه‌هاي معطر كننده هوا يك گلدان زنبق بخريد و آن را در محلي بگذاريد كه هم از تماشاي آن لذت ببريد و هم هواي پاكيزه‌تري را استشمام كنيد.

  • برطرف‌كردن خشكي هوا با بامبو

بامبو ابتدا در شرق و جنوب آسيا مي‌روييد اما سپس به گياه محبوب اكثر مردم جهان بدل شد و حالا تقريبا در تمام جهان مي‌توانيد ساقه‌ها و ريشه‌هاي بامبو را خريداري كرده و در خانه‌تان از آن استفاده كنيد. بامبو را در آپارتمان‌ مي‌توان به ارتفاع بين 5/0 تا 5/1 متر هم پرورش داد. حالا متخصصان و پژوهشگران ناسا مي‌گويند، اين گياه دوست‌داشتني نقش تصفيه‌كننده هوا را هم دارد. در واقع در مطالعه‌اي مشخص شد، ساقه‌هاي بامبو مي‌توانند فرمالدئيد، بنزن، مونوكسيدكربن، زيلن و كلروفورم را از هواي اطراف خود جذب كنند. بامبو جدا از كمك‌كردن به تصفيه هوا يك خاصيت جالب ديگر هم دارد آن هم اين است كه ذرات معلق عنكبوت‌هاي خانگي را مي‌گيرد و نابود مي‌كند. اين تخم‌ها در افرادي كه آلرژي دارند باعث بدتر شدن وضعيت تنفس مي‌شوند. در كنار همه اين‌ها بامبو يك خاصيت جالب ديگر هم دارد كه در طي ماه‌هاي سرد سال كه هواي داخل آپارتمان گرم و خشك است  هواي داخلي را تا حد زيادي مرطوب‌ و مناسب مي‌كند. براي نگهداري بامبو بهتر است كه آن را در معرض نور مستقيم خورشيد قرار ندهيد و در تمام دوران رشد آن را در محيطي مرطوب قرار دهيد.

  • خواب بهتر با گل آفتابگردان

معمولا بسياري از خانم‌ها علاقه‌اي به گذاشتن گل و گلدان در اتاق خواب خود ندارند،‌ توصيه پزشكي هم اين است كه در اتاق خواب از گذاشتن تعداد زيادي گل يا گلدان خودداري شود، اما در اين مورد مي‌توان يك استثنا قائل شد آن هم گذاشتن يك گلدان گل آفتابگردان است.مي‌دانيد كه اكثر گل‌ها و گياهان طي شب اكسيژن هوا را مي‌گيرند و به جاي آن دي‌اكسيد كربن بيرون مي‌دهند كه اين مي‌تواند براي انسان خطرناك باشد اما مطالعات نشان داده، نوعي خاصي از گل آفتابگردان (gerbera daisy) در طي شب هم به رهاكردن اكسيژن ادامه مي‌دهد كه اين تنفس انسان طي شب را بهبود مي‌بخشد و مي‌تواند باعث بهبود خواب شبانه انسان شود. مطالعات نشان داده، افرادي كه طي شب چند بار به علت تنگي تنفس از خواب مي‌پرند بيشتر از همه از داشتن يك گلدان گل آفتابگردان سود خواهند برد، البته ثابت شده برخي گياهان خاص چيني موسوم به گياهان زنجيره‌اي چيني و چي‌نان هرب در بالاي بردن كيفيت خواب انسان موثر هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *